4 روش برای ارتقاء تجربه کاربری با مرتب سازی طراحی

۴ روش برای ارتقاء تجربه کاربری با مرتب سازی طراحی

۴ روش برای ارتقاء کاربرد و تجربه کاربری با مرتب سازی طراحی

ما اغلب از تمیز کاری در تمام چیزهای فیزیکی مثل کمد ها یا فضاها صحبت می کنیم. ولی باید درباره مرتب کردن و تمیز کردن طراحی هم صحبت کنیم. مرتب و تمیز کاری می تواند به ارتقاء کاربرد و تجربه کاربری در وب سایت کمک زیادی بکند.

اینجا ۴ نکته برای تمیز کاری و مرتب کردن طراحی وجود دارد.

  • کد ها را کوتاه کنید

در سال ۱۹۹۷ گروه Nielsen Norman  مطالعه ای را برای بررسی اینکه چگونه کاربران در شبکه وب، مطالب را می خوانند انجام دادند. مطمئن هستم شما هم می دانید که مردم نمی خوانند! به جای آن، بیشتر مردم به سرعت صحنه را از نظر می گذرانند (Scan) . هنوز هم بسیاری از وب سایت ها هستند که با کلمات غیر ضروری پر شده اند. متاسفانه متنی که شلوغ یا بی ربط باشد بسیار زیاد است. شما می توانید با پاک کردن توده کلمات روی صفحه، محتوای وب سایت خود را تمیز کنید.

کلمات غیر ضروری را حذف کنید. جملات طولانی را کوتاه کنید و جملات اضافی را نیز همینطور. همیشه در هر پاراگراف یک ایده داشته باشید. این یک راه خوب برای نوشتن است و برای کسانی که متن را گذرا می خوانند بهتر است. در آخر فرم صحیح متن های طولانی این است که از ساختمان هرم معکوس استفاده کنید. با نتیجه گیری شروع کنید و جزئیات بیشتر اضافه کنید تا محتوا طولانی تر شود.

تجربه کاربری در طراحی وب - رویال وب

این یکی از نرم افزار های مورد علاقه من است، نرم افزار Days. این یک نرم افزار شمارش معکوس روز ها برای رویداد است. صفحه های ورودی نرم افزار متون خیلی کوتاهی در هر بخش دارد. اسکرین شات بالا از یکی از قسمت های صفحه  شروع است. به متن بسیار کم و کوتاه توجه کنید. خوب به نظر می رسد و حتی بیشتر خوانده می شود.

Aiia یک بلند گوی ضد آب است و صفحات ورودی آن بی نظیر است. من عاشق تمیزی صفحات بدون متن های طولانی هستم. متن محدود یک راه عالی برای در میان گذاشتن ایده اصلی  با کاربر، بدون گم شدن در انبوهی از کلمات است.

  • دکوراسیون بصری را حذف کنید

وقتی نوبت به جلوه های بصری می رسد، گاهی اوقات ما می خواهیم یک عنصر اضافی را پرت کنیم فقط برای اینکه چیزی را خوشگل کنیم. همه ما می خواهیم طراحی مان خوب به نظر برسد. و با اینکه این قصد بسیار خوبی است، انجام آن ممکن است گاهی زیادی بشود.

برای همین است که من طرفدار زدودن هر تزئینات غیر ضروری هستم. بهترین ویژگی تزئینات این است که کاربر را آزرده خاطر نمی سازد اگر حذفش کنی.

دوست دارم ۲ وب سایت را مقایسه کنم. Vconcept (بالا) و Born (پایین) Vconcept محتوای کمتری دارد ولی بسیار سخت تر است برای حذف کردن. تمامی تزئینات در Vconcept در یک جهت هستند. یک شکل مثلثی و یک خط متحرک در پشت صحنه است. متن سه شکل متفاوت دارد: متن ساده، متنی که زیر آن خط کشیده شده و متنی که با رنگ طلایی زیر آن خط کشیده شده است. بگذریم که لوگوی سایت هم در پاراگراف هست و این همه تزئینات بسیار زیاد است.

در مقابل صفحه ی Born است. بله، متن بسیار طولانی تری دارد ولی کارآمدتر است چراکه هیچ تزئیناتی برای پرت حواس وجود ندارد. تصور کنید اگر مطالب شغلی در تزئینات بسیار زیاد می آمد. در آن صورت فهمیدن اطلاعات آن بسیار سختتر بود.

  • از عناصر طراحی استفاده مجدد کنید

عناصر تکراری را دوباره استفاده کنید. برای مثال وقتی رنگها فونت ها یا قالب های متنوع وجود دارد صفحه را بهم ریخته و نامرتب می کند. قوانین سر انگشتی مثل ” بیشتر از دو یا سه فونت استفاده نکن” برای این مسئله خاص وجود دارد. قانون مشابهی برای رنگ ها و عناصر تزئینی وجود دارد اگر یک خبرنامه در انتهای صفحه دارید، مطمئن شوید که در تمامی صفحات یک شکل است. ناهماهنگی می تواند منجر به گیجی و سردرگمی شود.

بیایید درباره انتخاب رنگ ها توسط Business Depot بحث کنیم. . بین صفحه اصلی، صفحه محصولات و صفحه ارتباط با ما، آنها از طیف های رنگین کمان استفاده کرده اند. در صفحه اصلی، رنگ های اصلی استفاده شده است. حتی این طور به نظر می رسد که منظور خاصی برای هر صفحه دارند. ولی وقتی چند کلیک می کنید متوجه می شوید آنها واقعا هیچ منظوری ندارند چرا که رنگ ها بسته به این که در چه صفحه ای هستید تغییر می کنند. برای مثال وقتی به “درباره ما” می روید  رنگ ها کمتر است. ولی وقتی به صفحه “ارتباط با ما” می روید، رنگ ها قوی و پررنگ می شوند. مرتبط نگه داشتن رنگ ها می تواند کیفیت طراحی را ارتقاء بخشد.

Prismic از رنگ های بسیار زیادی استفاده می کند. مخصوصا در وبلاگ، که میتواند بازی خطرناکی باشد. ولی شمای کلی رنگ ها، به هم نزدیک است.

در پستی که اسکرین شات آن را میبینید، از یک رنگ استفاده شده است. این پست از طیف های آبی استفاده کرده تا همه چیز را با هم به شکل خانواده در آورد. اگر هرچیزی در این صفحه رنگ متفاوتی داشت، آن وقت به یک کابوس واقعی در بیداری تبدیل می شد. خاطر نشان می شود که رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی، مشابه لوگو و دکمه CTA است. همگون بودن، همه چیز را تمیز تر نشان می دهد.

من همیشه طرفدار Lonely Planet بوده ام. طراحی قالب فعلی بسیار عالی است چرا که آن ها از عناصر طراحی چند بار استفاده می کنند. صفحه هر شهر از قالب مشابهی استفاده می کند که باعث می شود همه چیز همسو و خانواده باشد. Lonely Planet مطالب زیادی دارد بنابراین استفاده از قالب، کار را برای خوانندگان ساده می کند.

  • همیشه یک هدف از کاربر خود در سر داشته باشید.

آخرین نصیحتی که درباره تمیز کاری می کنم این است که هدف یا مقصد صفحه را بدانید. بهترین کار این است که هدف خود را از دیگاه کاربر پیدا کنید. یک مثال برای هدف کاربر می توان ثبت نام برای نسخه رایگان، آموختن دستوری خاص یا عضویت خبرنامه باشد. اگر یک صفحه جدید یا وب سایت را طراحی می کنید، دوباره چک کنید که هدف چیست و اینکه مانعی سر راه نباشد. همیشه یک هدف واضح و شفاف در نظر داشته باشید. این امر کمک می کند که چیزهایی که حواستان را پرت می کند را حذف کنید. برای مثال، اگر می خواهید کاربر فصل نمونه یک کتاب را دانلود کند، مطلب دیگری درباره کتابی دیگر نگذارید. دکمه دانلود را رو به رو و در مرکز صفحه بگذارید. چند بار CTA را تکرار کنید اگر صفحه طولانی است و هر چیزی که به کاربر برای دانلود نمونه کتاب کمکی نمی کند را حذف کنید.

بیایید نگاهی بیاندازیم به صفحه ورودی نرم افزار  سفر Hit List  برای موبایل. واضح است که کاری که کاربر می تواند بکند این است که نرم افزار را دانلود کند. چند راه متفاوت برای انجام آن وچود دارد. کاربر می تواند شماره موبایل خود را وارد کند تا پیام تایید را دریافت کند یا روی دکمه App Store کلیک کند. البته کاربر می تواند روی لینک های دیگر نیز کلیک کند. تمرکز اصلی صفحه را چیز دیگری نمی گیرد.

Speel lip  یک نوشیدنی انرژی زا غیر الکلی است. من عاشق قالب وب سایت هستم. این که چگونه صفحه اصلی کاربر را در مسیر های بسیار زیاد غرق نمی کند. کل صفحه فقط ۴ CTA دارد. دوتای آنها برای خرید یک بطری از آن است و  بقیه برای اطلاعات بیشتر جهت متقاعد کردن کاربر برای خرید بطری است. مشکلی ندارد که بیش از یک CTA داشته باشید به شرط آن که با هم رقابت نکنند.

نتیجه گیری:

در این پست من ۴ روش برای تمیز کاری طراحی های وب برای شما توضیح دادم. با انجام آن ها امیدوارم تجربه کاربری و کاربرد وب سایت شما بهبود یابد. تمیز کاری طراحی آن قدر ها سخت نیست و به طرز عجیبی می تواند تعاملات کاربر با وب سایت شما را ارتقا بخشد. در آخر کاربرد و تجربه کاربری دست در دست پیش می روند و اینکه چگونه یک وب سایت به نظر می رسد، حاصل کار هر دوی آن ها با هم است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 17 =