وقتی حرف محتوا نویسی برای وبسایت به میان می آید، شلدون نباشید!

محتوا نویسی وبسایت | طراحی سایت رویال وب

وقتی حرف محتوا نویسی برای وبسایت به میان می آید، شلدون نباشید!

محتوانویسی

وقتی حرف محتوا نویسی برای وبسایت به میان می آید، شلدون نباشید!

اگر تا به حال سریال بیگ بنگ تئوری را مشاهده کرده باشید، حتما به سکانس هایی که در آن شلدون و پنی با هم صحبت می کنند خندیده اید. بحث های شلدون که مدرک PhD دارد با پنی که در یک کارخانه چیزکیک مشغول به کار است بسیار خنده دار و جالب است. خنده داری این گفتگو ها به این دلیل است که آنها اصلا در یک زمینه و سطح تحصیلی نیستند و حرف همدیگر را هم نمی فهمند. خنده دار است چون یک سریال تلویزیونی ست و ساخته شده تا ما را سرگرم کند.

ضعف ارتباط بین شلدون و پنی، تنها یک کمدی غیر واقعی نیست. این مشکل در زندگی واقعی ما وجود دارد و هر روزه آن را میبینیم. من این مشکل را در وب سایت های شرکت های بزرگ میبینم و واقعا هم خنده دار است.

نوشتن محتوای وب سایت مشکل است

نوشتن محتوای وبسایت کار هرکس نیست و کاری هم نیست که فقط در تعطیلات تابستان برای آنکه بخواهید درآمدی داشته باشید آن را انجام دهید. شلدون و پنی یک مثال عالی هستند که چرا این مسئله انقدر مهم است.

اگر شما صاحب کمپانی ای هستید که اجناس و خدماتی را به دیگر شرکت ها می فروشد، به احتمال زیاد تا به حال در تله اشتباه فهمیدن صحبت مشتری هایتان افتاده اید. من به طور کلی تا به حال ۳ روش کلی که شرکت ها برای وبسایت خود محتوا تولید می کنند دیده ام:

محتواهایی که افراد با مدرک PhD می نویسند:

شرکت ها معمولا تمایل دارند که ساخت محتوا را به باهوش ترین فرد در شرکت بسپارند. دلیل چنین تمایلی این است که باهوش ترین فرد کمپانی بیش از هر فرد دیگری درباره محصول یا خدماتی که ارائه می دهید می داند و اطلاعات ارزشمند بینهایتی را عرضه می کنند. مشکل این مسئله اما این است که باهوش ترین فرد یک شرکت بدترین شخص برای نوشتن محتواست! مخصوصا برای صفحات محصول یا خدمات. به این علت که تنها خودشان مفهوم مطالبی که می نویسند را می فهمند. افراد فوق باهوش (بله منظورم با شماست جناب دکتر شلدون!) نمیتوانند برای افراد معمولی مثل پنی یا حتی هوارد بنویسند. اگر شما به کارمند پی اچ دی خود گفته اید که برای وبسایت محتوا بنویسند، باید سطح این محتوا را پایین آورده تا افراد عادی بتوانند آن را بخوانند و بفهمند.

محتواهایی که افراد انترن می نویسند:

کار دیگری که میبینم شرکت ها انجام می دهند این است که به یک دستیار و انترن، نوشتن محتوای وب سایت را می سپارند. با اینکه این افراد می توانند محتویاتی برای وب سایت بنویسند که افراد معمولی و عادی متوجه می شوند، ولی مشکل این است که آنها درک درست و کاملی از مزایا و ویژگی های محصولات یا خدمات ارائه شده در شرکت ندارند. این افراد هم ممکن است باهوش باشند یا نباشند، ولی مسئله اصلی این نیست. مسئله اصلی این است که این نوع افراد به اندازه کافی در بطن فعالیت های کمپانی نیستند تا به صورت شفاف و واضح برای مشتریان توضیح دهند که چرا این محصولات یا خدمات ایده آل و خوب هستند. ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، آنها داده های کافی درباره محتوای وب سایت در دسترس ندارند تا بتوانند تشخیص دهند که چگونه یک محصول یا سرویس برای دنیای واقعی افراد مورد نیاز است.

محتواهایی که به همان حال رها میشوند:

آخرین و بدترین روش، رها کردن محتواها به همان شکل خود است. محتوایی که ۵ سال پیش نوشته شده است مسلما موتور های جستجو گر و بازدید کنندگان را جلب نمی کند. محتوای تازه بسیار ضروری ست و مهم نیست که نوشتن آن چقدر سخت باشد، هر دقیقه ای که برای آن صرف می شود ارزش دارد.

اگر شما و شرکتتان قصد افتتاح یک وبسایت جدید یا سر و سامان دادن به وب سایت قبلی خودتان دارید، زمان مناسبی را برای این کار کنار بگذارید و محتوای خام وب سایت خود را بنویسید.

اگر میتوانید، ترکیبی از شلدون و پنی به وجود آورید

اگر یک فرد با مدرک پی اچ دی در خانه دارید، بگذارید او محتوا را بنویسد و سپس متنی که نوشته را به یک شخص دیگر بدهید تا سطح آن را پایین بیاورد، تا افراد عادی و معمولی آن را متوجه شوند. این کار هم به نفع بازدید کننده شماست و هم به نفع سئو شما.

ما این کار را در شرکت نرم افزاری ERP که من چند سال پیش در آن مشغول به کار بودم انجام دادیم. رئیس ما دکترای تخصصی در زمینه اختر فیزیک داشت و به طرز قابل توجهی باهوش بود. او شرایط محصولات ما را در داخل شرکت و بیرون شرکت می دانست و کلا هیچ کس به گرد پای دانش او در زمینه مشتری های ما نمی رسید. همینطور او هم به شکل یک دکترای تخصصی می نوشت و هیچکس نمی توانست نوشته های او را بخواند. وظیفه من این بود که نوشته های او را ساده کنم و سطح آنها را پایین آورم تا افراد عادی قادر باشند آن را بخوانند.

منبع : https://www.web-savvy-marketing.com/2014/03/writing-website-content/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =