هوش مصنوعی کدهای‎ امنیتی کپچا را نفوذپذیر می‌کند

کپچا

هوش مصنوعی کدهای‎ امنیتی کپچا را نفوذپذیر می‌کند

CAPTCHA

CAPTCHA که مخفف Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart است مدتهاست در فرم ها استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست برای جلوگیری از ثبت نام های غیر مجاز، ارسال کامنت های اتوماتیک و … توسط ربات ها استفاده می شود که در انتهای فرم و قبل از دکمه ارسال معمولا از کاربر میخواهند کدی را در کادر وارد کند تا هویت او به عنوان انسان واقعی تایید شود.

کدهای کپچا در طول سالها تغییرات زیادی داشته اند و به مرور زمان پیچیده تر شدند تا رباتها نتوانند آن را دور بزنند.

توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی تاکنون برای شکست کپچا تلاش های زیادی کرده‌اند، اما دور زدن این سیستم‌، قدرت دیجیتال بالایی می‌طلبد.

دانشمندان حوزه‌ی رایانه، سامانه‌ی هوش مصنوعی جدیدی طراحی کرده‌اند که قادر به تشخیص کد کپچا و عبور از سؤالات آن است.

سیستم کدگشایی RCN

بنیان گذار Vicarious به نام جورج دیلیپ بوسیله ی الهام گرفتن از علم عصب شناسی، کامپیوتری را تعلیم داده است بطوریکه قادر است ازمونهای کپچا را پاسخ دهد سامانه جدید جورج دیلیپ به نام شبکه‌ی قشر بازگشتی (RCN) با کمترین آموزش با ضریب موفقیت بالاتری نسبت به مدلهای قبلی، آزمونهای کپچا را پاسخ می دهد.

سیستم RCN همچون مغز انسان قدرت تعمیم بخشی دارد. یعنی نیاز به داده ی کمتری برای ورودی دارد و خیلی بهینه تر از سایر مدلها و با استفاده از تحلیل تصاویر کار می کند این در صورتی است که در نمونه های دیگر گذر ازکپچا، مجهز به میلیون ها تصویر از پیش تعیین شده و کدهای لازم جهت تشخیص تصاویر می باشند.

جورج می گوید:

این سامانه در طول دوره‌ی تعلیم، مدل‌هایی درونی از حروفی که به آن نشان داده می‌شوند ایجاد می‌کند. بنابراین اگر مثلا حروف A و B را به سیستم نشان دهید، مدل درونی خود را از ظاهر آن‌ها می‌سازد. مثلا این‌گونه تحلیل می‌کند که این‌ها خطوط این حرف هستند، این قسمت درونی آن است، این پس‌زمینه است و… سپس، وقتی تصویر جدیدی به آن داده می‌شود‌ سعی می‌کند پیکسل به پیکسل آن را با نمونه‌هایی که قبلا دیده است تطبیق دهد. بنابراین تحلیل خواهد کرد که مثلا این قسمت از A وجود ندارد چون زیر B قرار گرفته است.

RCN سیستمی انعطاف پذیر و کاربردی با موفقیت ۵۷ درصدی در پاسخ به کپچاهای شرکت یاهو و پی پال، می تواند در دوسوم مواقع کپچای دو پرسشی یا ری‌کپچا را حل کند، این گامی به جلو در مسیر صحیح است و به گفته ی محققان این سامانه سرانجام خواهد توانست مانند انسان استدلال بصری انجام دهد و در نهایت محققان روی هوش مصنوعی تعمیم‌یافته‌ای کار خواهند کرد که عملکردی مشابه مغز انسان دارد.

منبع https://www.zoomit.ir/2017/10/29/223983/new-ai-systems-captchas-vulnerable

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =