دو باور نادرست رایج درباره طراحی وب (بخش دوم)

دو باور نادرست رایج درباره طراحی وب (بخش دوم)

دو باور نادرست رایج درباره طراحی وب (بخش دوم)

بخش اول این مقاله : دو باور نادرست رایج درباره طراحی وب (بخش اول)

مثل تمامی چیز های دیگر، این که شما چگونه وب سایت خود را طراحی می کنید بستگی به عنوان و مخاطب های مورد نظر شما دارد. اگر این قانون را همواره در ذهن داشته باشید، آنگاه موفق خواهید شد.

باور نادرست “گرافیک می تواند باعث یک طراحی خوب بشود”

از طرف دیگر افرادی هستند که معتقدند یک وب سایت خود باید رنگ، گرافیک، انیمیشن و صدای زیادی در خود داشته باشد. شما احتمال دارد آنها را برای مثال به شکل افراد تازه وارد یا دانشمند هایی که حتی یک تجربه واقی از دنیای وب ندارند، یا کسانی که تنها به چرخیدن در دنیای اینترنت اکتفا می کنند، ملاقات نمایید.

اولین برخورد من با چنین افرادی، در قالب رویارویی با یک دوست قدیمی که مغرورانه وب سایت شخصی خود را به من نشان می داد رقم خورد. در مرکز صفحه اصلی وب سایت او، یک گرافیک انیمیشنی بزرگ به چشم میخورد که چند صد کیلوبایت حجم داشت. این گرافیک کارآیی کمی در آن صفحه داشت –یعنی هیچ ارزش اطلاعاتی نداشت: نه لوگو بود و نه تصویری از خود او یا نقشه سایت یا هیچ چیز دیگری. بلکه به معنای واقعی دکوری بود. در آن زمان (خیلی سال پیش)،  زمان زیادی صرف شد تا این صفحه بارگذاری شود.

لطفا منظور من را اشتباه متوجه نشوید! گرافیک های دکوری در صفحه های وب خوب هستند. چرا که باعث می شوند صفحات بهتر به نظر آمده و بنابراین خواندنی تر باشند. ولی حداقل شما باید آنها را تا حای ممکن کم حجم نمایید. با اینکه من اصلا دوست ندارم قوانین سفت و سختی راجع به اینکه گرافیک ها تا چقدر باید حجم داشته باشند، به شما ارائه کنم، ولی گرافیک های دکوری که چند صد کیلوبایت حجم داشته باشند واقعا قابل تحمل نیستند.

برخی نکات راجع به طراحی وب

اگر دغدغه شما این است که وب سایتتان بدون آنکه زمان زیادی برای بارگذاری نیاز داشته باشد، خوب به نظر برسد، اینجا چند نکته معمول هست که احتمالا شما مایل به استفاده از آنها خواهید بود:

  • متن زیادی را در یک قسمت وب سایت قرار ندهید. آن ها را به چند پاراگراف تقسیم کرده و فضای خالی بین این پاراگراف ها قرار دهید. این باعث می شود متن شما خواندنی تر باشد.
  • از صفحات رنگی خوشتان می آید؟ ایرادی ندارد ولی به طور کلی اگر خواندنی بودن متن شما برایتان اهمیت دارد، یک پیش زمینه سفید با متن مشکی بهترین راه است.

اگر حتما باید پیش زمینه رنگی داشته باشید، حتما صفحه خود را با وضوح ۲۵۶ رنگ چک کنید تا ببینید چه رنگی بیش از همه برای وب سایت شما قابل قبول است. یک صفحه رنگی که در وضوح رنگی سیستم های ۳۲ بیتی خوب به نظر می رسد امکان دارد وضوح کمتری در سیستم های کمتر داشته و سخت بتوان متن را خواند.

اگر وب سایت شرکت های بزرگ (مانند مایکروسافت، یاهو و غیره) را ببینید، در خواهید یافت که آنها هم پیش زمینه سفید با متون اصلی مشکی رنگ را ترجیح می دهند. این شرکت ها احتمالا منابع بیشتری برای آزمایش کاربری وب سایتشان، نسبت به شما دارند، بنابراین عاقلانه نیست که طراحی آن ها را دست کم بگیرید!

  • حجم فایل های گرافیکی خود را در وب سایتتان، با استفاده از روش های زیر کاهش دهید:
  • رنگ های استفاده شده در گرافیک های خود را کاهش دهید.
  • حجم عکس ها را، در صورت امکان کاهش دهید.
  • تعداد فریم های انیمیشن را کاهش دهید.
  • در انیمیشن ها، یک پیش زمینه را در همه فریم ها تکرار نکنید، اولین فریم را بدون اینکه هیچ کدام از جزئیات تصویر تکان بخورند، به صورت پیش زمینه استفاده کنید، و تمامی جزئیات متحرک را در فریم های جداگانه با پیش زمینه های شفاف استفاده کنید.

توجه: کلیشه ی “اصل محتواست!” که قبلا بدان اشاره شد، زیاد هم نامربوط نیست. سایت شما ممکن است زیبا به نظر برسد، ولی محتوا آن چیزی ست که وب سایت شما را پابرجا نگه میدارد. افراد کمی به سایت شما مجددا مراجعه می کنند تا گرافیک های شما را تحسین نمایند. ولی آنها بر خواهند گشت تا مطالب شما را بخوانند و ببینند شما چه چیزی برای گفتن دارید.

خوب طراحی کنید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هشت =