اهمیت ظاهر، کارآمدی و استفاده از موتور جستجوگر در طراحی وب

اهمیت طراحی ظاهری و کارآمدی سایت

اهمیت ظاهر، کارآمدی و استفاده از موتور جستجوگر در طراحی وب

اهمیت ظاهر، کارآمدی و قابلیت استفاده از موتور جستجوگر در طراحی وب

مدتی پیش یکی از بازدید کنندگان وب سایت ما از من خواست که نگاهی به وب سایت شرکت آنها، که یک دانشجو آن را طراحی کرده بود بیاندازم. اکنون من آدرس این وب سایت را به دلیل رعایت اصل رازداری و اینکه احتمالا تا الان آنها تغییرات لازم را در آن اعمال کرده اند، ذکر نمی کنم.

وب سایت مذکور استفاده زیادی از تصاویر گرافیکی کرده بود و در واقع وب سایت سنگینی به حساب می آمد. طراح سعی کرده بود بیشتر قسمت های صفحات وب سایت را زیبا کند بنابراین از گوشه های منحنی (به جای گوشه های تیز باکس های پیغام) نیز استفاده کرده بود. همچنین برای قسمت های مختلف صفحات، تصاویر پس زمینه متفاوتی را نیز در نظر گرفته بود. این وب سایت یک نوار ناوبری در بالای صفحات خود داشت که کاملا با کدنویسی جاوا برنامه نویسی شده بود. این نوار ناوبری به شکل انواع نوار های منویی است که شما می توانید در برنامه های کامپیوتری آن را پیدا کنید- یعنی یک نوار منوی افقی با موارد مختلف لیست شده در آن. وقتی موس را روی این موارد حرکت می دهید، این منو به صورت خودکار در جهت عمودی باز می شود. همینطور که شما نشانگر موس را پایین منو می برید، موارد پایین نشانگر پررنگ می شوند. سپس شما می توانید روی آن کلیک کنید تا به صفحات دیگر این وب سایت منتقل شوید.

به طور کلی، این سایت جزو انواع سایتهایی ست که توسط افراد مبتدی در امر طراحی وب طراحی شده است. در واقع این وب سایت از لحاظ زیبایی و ابزارهای کوچک موجود در آن، نمره خوبی می گیرد، اما از لحاظ کارآمدی و موتور جستجو بسیار ضعیف عمل کرده است. در واقع، دلیل این که مدیر وبسایت از  به من درخواست بررسی وبسایتشان را داشت، این بود که وبسایت پس از طراحی مجدد در قالب فعلی، به شکل قابل توجهی کاهش بازدیدکننده داشت.

صحبت در مورد این وب سایت به عنوان نقطه شروعی برای بحث پیرامون برخی مسائلیست که یک طراح وب باید زمان ساخت وب سایتی که می خواهد در دنیای واقعی رقابت کند( نه وب سایتی که تنها برای درس های مدرسه یا دانشگاهی ساخته شده باشد)، به آنها اشراف داشته باشد.

ظاهر، مهم ترین مسئله نیست!

در سالهای متمادی که من با طراحان جدید در ارتباط بوده ام، شاهد این بوده ام که آنها می خواهند توجه زیادی (و گاهی اوقات توجه خیلی خیلی زیادی) به ظاهر وب سایت خود داشته باشند. سایتی که من پیش تر به آن اشاره کردم در اینجا مصداق دارد: طراح این وبسایت تلاش بسیاری کرد تا وب سایت زیبا به نظر برسد (و در واقع موفق شده- چرا که وب سایت زیبا شده بود). هرچند، ممکن است باورش سخت باشد (اگر شما تازه وارد باشید)، اما زمانی که شما در حال برنامه ریزی و ساخت وب سایت خود هستید، ظاهر مهم ترین مسئله برای پرداختن نیست.

لطفا بد برداشت نکنید! من نمی گویم که ظاهر هیچگونه اهمیتی ندارد. برعکس. من در این مقاله می خواهم میزان توجهی که تازه واردان به زیبایی دارند را نشان دهم.

قبلا گفته شد که اگر وب سایت شما یک وبسایت ساده است، باز هم می تواند رشد کرده و زنده بماند. در اینجا نگاهی به وب سایت گوگل بیاندازید. در اکثر مواقع این وب سایت، بسیار ساده است (حداقل در زمانی که من این مطلب را می نویسم). ولی هیچ کس نمی تواند بگوید گوگل موفق نیست. پس اگر به دیگر جنبه های طراحی وب سایت خود توجه می کنید، الزاما مهم نیست زیبا هم به نظر برسد.

برای آنکه به هدف خود برسید، باید وب سایت کارآمدی داشته باشید

هر وب سایتی برای هدفی مشخص ساخته می شود. برخی از این وب سایت ها ساخته شده اند تا مدیران آن بتوانند محصولات خود را از این طریق به فروش برسانند. برخی دیگر منابع اطلاعاتی به شمار می روند. یا برخی دیگر از وب سایت ها برای نمایش دادن مهارت مدیران آن به کار می روند (مانند سایت هایی که به قصد نشان دادن رزومه و پورتفولیو افراد ساخته می شوند)

کارآمد بودن وب سایت شما برای دستیابی به اهدافتان اهمیت دارد. سوال اساسی که باید برای کارآمدی وب سایت خود به آن پاسخ دهید این است: آیا بازدید کنندگان قادرند به سادگی به اطلاعاتی که بدان نیاز دارند دسترسی پیدا کنند تا کارهایی که از آنها می خواهید برایتان انجام دهند؟ البته برخی موارد دیگر نیز در این سوال نهفته است.

الف) موجود بودن اطلاعات

آیا اطلاعاتی که بازدید کنندگان شما به آنها احتیاج دارند در وب سایت شما پیدا می شود؟ برای مثال قبل از آنکه آنها محصولی را بخرند، می خواهند اطلاعات بیشتری راجع به محصولات کسب کنند. یک توضیح مختصر در یک خط، درباره محصولات می تواند کار شما را راه بیاندازد، ولی متوجه خواهید شد که اگر لینک جداگانه ای معرفی کنید که در آن ریز مشخصات هر محصول در آن وجود داشته باشد، فروشتان بیشتر خواهد شد.

ب) دسترسی به اطلاعات

نه تنها اطلاعات کافی باید در وب سایت شما موجود باشد، بلکه باید به طریقی آنها را معرفی کنید که به سادگی امکان دسترسی به آنها مهیا باشد. صفحه ای که جزئیات ریز درباره محصولات شما ارائه می کند، اگر بازدید کنندگان را برای یافتنش دچار مشکل کند کاربردی نیست. در واقع، تجربه به من نشان داده است که اگر بازدید کنندگان مجبور باشند صفحه ای را در وب سایت شما پیدا کنند، هرگز آن را نخواهند یافت! یا اطلاعات را درست مقابل چشمان آنها قرار دهید، یا اینکه لینک مربوطه را برایشان بگذارید.

ج) ناوبری

شما به شدت به یک سیستم ناوبری خوب برای وب سایتتان نیازمندید. یک سیستم ناوبری، وسیله ایست که با آن بازدید کنندگان می توانند از یک صفحه به صفحات دیگر بروند.

برخی ویژگی های یک سیستم ناوبری خوب:

  1. اگر از پنل یا نوار ناوبری استفاده می کنید، جانمایی این نوار را در تمامی صفحات وب استاندارد نمایید. نگذارید بازدید کنندگان شما هرگاه به صفحه ای جدید منتقل می شوند، احساس گیجی و سردرگمی کنند.
  2. علاوه بر پنل یا نوار ناوبری، کلید های میانبری را در جاهایی که بازدید کنندگان محتمل تر است به آنجا بروند قرار دهید. بازدیدکنندگان خود را مجبور نکنید که هر بار می خواهند صفحه ای دیگر از وبسایت شما را باز کنند، به صفحه اصلی بروند (یا نقشه سایت). در واقع، بهتر است لینک های مستقیم را در مکان های منطقی قرار دهید- برای مثال، در صفحه “محصولات” باید لینک هایی به صفحات “خرید/سفارش” و صفحاتی با مشخصات جزئی راجع به محصولات داشته باشید. خودتان را به جای بازدید کنندگان بگذارید و از خودتان بپرسید وقتی در صفحات مشخصی هستید، چه کار دوست دارید بکنید.
  3. یک سیستم ناوبری خوب باید برای تمامی کاربران شما کارآمد باشد. به عنوان نتیجه، سعی کنید از مسائلی که وابسته به برخی ابزارهای خاص است دوری کنید. برای مثال، منوی خود را طوری طراحی نکنید که حتما لازم باشد آن را با مرورگر خاصی باز کرد. اگر منوی شما تحت بستر جاوا کد نویسی شده است، ابتدا مطمئن شوید که برای کسانی که نمی توانند کد های جاوا را اجرا کنند، چاره ای اندیشیده اید.
  4. اگر وب سایت شما تعداد زیادی صفحات دارد، یک موتور جستجوگر می تواند به کارآمدی بیشتر وب سایت شما کمک کند. همه افراد آن طور که شما اطلاعات را سازمان دهی می کنید، این کار را نمی کنند. بنابراین یک ترتیب منطقی برای شما ممکن است که از نظر فرد دیگری منطقی نباشد. ارائه کردن یک راه مناسب به کاربران برای جستجو در وب سایت، به آنها کمک می کند بدانند در کجا قرار
  5. خوب است اگر یک نقشه سایت داشته باشید، مگر آنکه وب سایت شما تنها چند صفحه داشته باشد. این امر به افراد اجازه می دهد تا بر روی صفحات دیگر سایت شما اشراف داشته باشند. همچنین این مسئله به موتور های جستجو کمک می کند که تمامی صفحات وب سایت شما را در نظر بگیرند، مخصوصا اگر شما از لینک های دینامیک استفاده می کنید.

دسترسی موتورهای جستجو به شما، شیشه عمر وب سایت شماست!

همانطور که قبلا اشاره کردم، مشکلی که کاربر من را مجبور به کمک گرفتن کرده بود، این بود که در طراحی مجدد وب سایتش در موتور های جستجوگر دیده نمی شد، حتی وقتی لغات مرتبط برای جستجو استفاده می شد.

مشکل او این بود که وب سایتش خیلی زیاد وابسته به منوی ناوبری جاوا بود. جدا از لینک هایی که در منوی جاوا بود، تقریبا هیچ لینک دیگری در سایت او برای صفحات دیگر وجود نداشت. از آنجایی که بات های موتور جستجوگر قادر به خواندن کد های جاوا نبودند (حداقل در زمانی که من این مطلب را می نوشتم)، نمی توانستند هیچ لینکی را پیدا کنند و بنابراین فقط می توانستند صفحه اصلی را پیدا کنند. در نتیجه، صفحات وب سایت او در جستجوی کلمات کلیدی در صفحه جستجو رتبه خود را از دست دادند.

این مشکل به سادگی قابل حل است ( برای مثال، یک راه ساختن نقشه سایت و افزودن لینک های معمول از صفحه اصلی به آن است)، ولی نشان دهنده یکی از مهمترین مسائلی ست که هر وب سایتی با آن رو به رو می شود: دیده شدن در موتور های جستجوگر.

اگر وب سایت شما در موتور های جستجو گر پیدا نمی شود، نخواهید توانست تعداد زیادی بازدید کننده جذب کنید. بدون بازدید کننده، قطعا شما نخواهید توانست به اهدافتان برسید.

طراحی سایتی که موتورهای جستجوگر قادر به پیدا کردن آن باشند، خود یک مسئله اساسی ست.

به روز رسانی: در حال حاضر گوگل می تواند برخی منوهای جاوا را پیدا کند. هرچند، هنوز بهتر است لینک های دیگری به جای کد های جاوا برای وب سایت خود آماده کنید. بعلاوه فراموش نکنید که گوگل تنها موتور جستجوگر نیست!

نتیجه گیری:

این مقاله درباره اهمیت کاربرد و پیدا شدن وب سایت توسط موتور های جستجو در طراحی وب است. کارآمد بودن از این جهت اهمیت دارد که می تواند جهت دستیابی به اهدافتان، فرصت های جدیدی در اختیارتان قرار دهد. پیدا شدن وبسایت توسط موتورهای جستجو بسیار با اهمیت است، چرا که بدون آن شما تنها مقدار کمی بازدید کننده خواهید داشت. این دو ویژگی را به خاطر داشته باشید. ظاهر وب سایت خود را درست کنید و به نحوی وب سایت خود را طراحی نمایید که اهدافتان را برایتان میسر نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =