استفاده از داستان گویی به عنوان یک ابزار بازاریابی در وبسایت

داستان گویی در بازاریابی وبسایت | رویال وب

استفاده از داستان گویی به عنوان یک ابزار بازاریابی در وبسایت

قدرت داستان گویی اصلا ناشناخته نیست- مردم برای تبادل اطلاعات و رساندن منظور خود از ابتدای بشریت، از داستان گویی استفاده می کردند. با اینکه داستان گویی تاریخ طولانی و ارزشمندی به عنوان یک تکنیک ارتباطی ارزشمند دارد، مدیران کسب و کار، در حال شناسایی آن به عنوان یک ابزار قدرتمند در عصر دیجیتال هستند.

به این دلیل که هنوز راه های ناشناخته ی زیادی از داستان گویی وجود دارد. زمانی بود که ما تنها از فرمت های تبلیغاتی تلویزیونی و چاپی برای داستان گویی استفاده می کردیم، اما حالا شبکه های اجتماعی، ویدئو های دیجیتالی، وب سایت های تجاری، فایل های صوتی دیجیتالی و بسیاری از چیزهای دیگری را در دست داریم. فرصت برای داستان گویی همیشه پیدا می شود.

قدرت داستان گویی:

قبل از آنکه به ایده های استفاده از داستان گویی به عنوان یک ابزار تبلیغاتی بپردازیم، بیایید ابتدا به دلایل تاثیرگذاری داستان گویی نگاهی بیاندازیم.

در سطوح ابتدایی، داستان گویی به این دلیل موثر است که انسان ها داستان را باور می کنند. قبل از اختراع خط، داستان گویی شفاهی راهی بود که مردم با آن تعامل کرده و دانش خود را تبادل می کردند. داستان ها راه را برای اتحاد جوامع و تهدید و ارعاب دیگر کشور ها باز میکردند. در طول تاریخ، مردم از داستان ها برای زنده ماندن استفاده میکردند. با توجه به تاریخ طولانی داستان گویی در میان انسان ها، به نظر می رسد که قدرتش همچنان پا برجا ست.

بخشی از قدرت داستان گویی به این مربوط است که داستان ها به مردم کمک میکنند با یک موضوع یا ایده در سطحی احساسی ارتباط برقرار کنند. چرا که صرف نظر از میزانی که ادعا می کنیم منطقی و عاقل هستیم، هر چیزی که یک فاکتور احساسی داشته باشد، بیشتر می تواند روی ما تاثیر بگذارد. همچنین ایده ای که در بطن داستان قرار دارد به یاد ماندنی تر از ایده ایست که به داستانی مربوط نباشد. بنابراین داستان ها قدرت یادآوری را افزایش می دهند. میتوانیم این مسئله را در طول تاریخ تبلیغات نشان دهیم- تبلیغی که بیش از همه به یاد می ماند، تبلیغی نیست که فروش بیشتری داشته. بلکه تبلیغی ست که داستانی راجع به اینکه چگونه آن محصول، خدمات یا کمپانی می تواند برای ما مفید باشد نقل می کند.

استفاده از داستان گویی برای کسب و کار خودتان

واضح است که داستان گویی یک مکانیزم کارآمد برای انتقال پیامی ست که کارآمد و حائز اهمیت باشد. اینجا چند راه مشخص برای استفاده از داستان گویی در تجارت ارائه شده است.

  1. داستان اصلی خود را بازگو کنید.

داستان گویی یک راه عالی برای شرح منشاء و اصالت کسب و کار شماست. می توانید به مردم نشان دهید که اسم برند شما به چه دلیل انتخاب شده است. خصوصا کسب و کارهای لوکس به خوبی این کار را انجام می دهند چرا که آنها به خوبی متوجه هستند که قدمتشان در نوآوری، طراحی و ساخت آنها را از دیگران متمایز می سازد. آنها از روش روایت داستان- برای مثال روایت داستان موسس- به منظور اثبات قدمت و قدرت خود استفاده می کنند. اما تاکتیک داستان گویی تنها برای کسانی که در بازار لوکس هستند نیست— تمام کسب و کار های موفق می توانند از این روش برای جذب مشتریان خود استفاده کنند. علاوه بر این استفاده از داستان گویی برای شرح مشخصات کسب و کارتان، روشی ست که با آن می توانید به کسب و کار خود اعتبار دهید و به مشتریان کمک کنید که در سطح بالاتری به شما اعتماد کنند.

  1. داستان مشتریان خود را روایت کنید

شهادت خریداران یک راه قدرتمند برای نشان دادن مشتریان راضی ست. هدف این کار این است که افراد بیننده را به مشتریان راضی و خوشنود تبدیل کنیم. اما تمامی این شهادت ها به یک میزان قانع کننده نیستند. بسیاری از کمپانی ها از این روش به عنوان یک ابزار جانبی استفاده می کنند- و کاری که می کنند این است که دیالوگ های کوتاهی از مشتریانی که میگویند چقدر کار کردن با این کمپانی را دوست دارند، ضبط می کنند. این روش هم خوب است اما قانع کننده نیست. زمانی میتوانید جذاب تر و به یاد ماندتی تر باشید، که مشتریان را وادار کنید داستانی تعریف کنند.

داستان گویی موفق مشتریان زمانی ست که نیاز مشتری و اینکه چگونه آن محصول نیاز مشتری را بر طرف می کند نشان دهد و در آخر بگوید چگونه زندگی مشتری با این محصولات بهتر شده است.

کمپانی تسلا به خوبی این کار را در تبلیغات خود انجام میدهد—او ترکیبی از ویدئو های شهادت مشتریان را به همراه داستان هایی که آنها می گویند نمایش می دهد. این داستان ها مشتریان واقعی تسلا را در حالی که از اتومبیل های آنها استفاده می کنند نشان می دهد و به این شکل دقیقا نشان می دهند که چگونه کمپانی تسلا روی کیفیت زندگی مشتریانش تاثیر میگذارد.

  1. داستان کارمندان خود را بازگو کنید.

کارمندان شما عناصری بنیادی هستند که به کمک آنها می توانید نشان دهید شما چه جور کمپانی ای هستید.می توانید از داستان گویی برای نشان دادن دستاورد های آنها استفاده کنید و آنها را قهرمان هایی نشان دهید که کسب و کار شما را رونق بخشیده اند. نوع افرادی که شما استخدام میکنید و مواردی که آنها روی آن تعصب دارند همگی نشان دهنده اعتبار و فرهنگ کمپانی شما هستند. با تمرکز بر روی داستان های آنها می توانید توجه مشتریانی را که با آنها ارتباط احساسی بر قرار می کنند جلب کنید.

کمپانی تولید البسه سازگار با محیط زیست به نام Reformation ویدئو های کوتاهی را از داستان های کارمندانش در اینستاگرام منتشر می کند. این ویدئو ها کارمندان Reformation  را در حال کار در کارخانه نشان می دهند. برای کمپانی ای که به مقاومت لباس هایش اهمیت می دهد، ویدئو هایی که نشان دهنده زحمت کارمندانش برای تولید لباس های مرغوب است، یک داستان گویی مخفیانه به حساب می آید.

راه های بسیاری برای استفاده از داستان گویی به عنوان یک ابزار بازاریابی وجود دارد. فرقی نمی کند که داستان خود را بازگو کنید یا داستان مشتریانی که به کسب و کار شما اعتبار می بخشند. فقط به یاد داشته باشید، با اینکه شما داستان گویی می کنید، اما باید حتما خودِ واقعیتان را نشان دهید. مشتریان به داستان های معتبر، گوش می دهند. داستان گویی که اعتبار و شخصیت را به کسب و کار شما می بخشد، یک ابزار قدرتمند برای انتقال وقایع صحیحی ست که مشتریان خواهان آن هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 8 =