ارزش محتوای وبسایت بیشتر از طراحی آن است

اهمیت محتوای سایت

ارزش محتوای وبسایت بیشتر از طراحی آن است

ارزش محتوای وبسایت بیشتر از طراحی آن است!

من قویا معتقدم مهیا کردن محتوای وب سایت قبل از شروع به طراحی گرافیکی آن باید صورت پذیرد. برخی با من مخالفت می کنند، اما من با اطمینان با آنها بحث می کنم چرا که میدانم ساخت محتوا قبل از طراحی وب سایت صحیح ترین کار است.

من معتقدم:

یک طراحی قوی، باعث بهبود انتخاب رنگها، فونت ها و صفحه آرایی های قبلی میشود.

یک طراحی قوی روی کاربر تمرکز می کند.

طراحی وب سایت باید حول محور کاربر، نیاز هایش و حصول نتیجه مطلوب از بازدید سایت صورت گیرد. این طراحی باید روی مشکلات کاربر و توانایی وب سایت در حل این مشکلات تمرکز کند.این طراحی نباید با روش های برنامه ریزی و قالب های از پیش ساخته انجام شود.

روش های طراحی مدام در حال تغییرند، ولی تمرکز روی کاربر نباید دستخوش تغییر شود.

من ایمیل هایی از افرادی که نیاز های طراحی وبسایتشان را شرح می دهند دریافت می کنم و خیلی از اوقات این لیست ها روی معیار های خاصی متمرکز هستند مانند: تکنیک infinite Scroll، تکنیک طراحی منوی همبرگر مانند، تکنیک استفاده از تصاویر قهرمانان، پشت صحنه فیلم ها و Motion.

افراد به ندرت به متخصصان طراحی مراجعه می کنند تا طراحی متناسب با بازدید کننده ها، نیاز کاربران و اهداف نهایی بازدید از وب سایت دریافت کنند.

صاحبان وب سایت اغلب درگیر روش های معمول طراحی، وب سایت های رقیبان خود و المنتهای طراحی که فکر می کنند جدید است، می شوند.

اغلب افراد تم یا قالب پیش ساخته ای برای وبلاگ یا وب سایت خود خریداری میکنند و غرق تبلیغات فروشنده آن قالب و زرق و برق آن می شوند. این یک خرید احساسی ست که قابلیت برآورده کردن نیاز بازدید کننده ها را کاهش می دهد.

زمانی که این افراد چنین تم هایی میخرند، مجبور می شوند محتوای وب سایتشان را با ویژگی های تمشان تطبیق دهند. یا حتی بدتر اینکه طراحی خود را بر اساس استایل مشابه و طراحی بزرگترین رقیب خود انجام دهند. در اغلب مواقع این کار منجر به نا امیدی و پشیمانی خریدار می شود.

دلیل اینکه چنین خریدی رخ می دهد این است که چنین پروسه ای به ترتیب شامل خرید، طراحی، توسعه و در نهایت محتواست. در حالی که جایگذاری قسمت های این پروسه اشتباه است. در واقع این روش باید در جهت عکس اجرا شود. در غیر این صورت منجر به شکست خواهد شد.

 محتوا منجر به اخذ تصمیم های طراحی می شود.

تعیین مسیری که کاربر طی می کند، روشی که بازدید کننده به سایت جذب می شود و لینک های فعال (Call to action) همگی کارهایی هستند که اغلب پس از تکمیل طراحی صورت می گیرند.

متاسفانه چنین کاری اشتباه است، چرا که شما را به تطبیق محتوا با تم وب سایت یا طراحی آن مجبور می کند. در حالی که باید دقیقا برعکس این کار صورت گیرد.

قبل از آنکه عاشق وب سایت رقیبتان یا درگیر قالب پیش ساخته Word press شوید یا طراحی گرافیکی انجام دهد، باید به اهداف و خواسته های خود از وب سایت یا وبلاگ خود فکر کنید.

شما باید شخصیت کاربران، مشکلاتشان، راه حل های پیشنهادی تان و روش هایی که دوست دارید بازدید کننده های شما با آن به وب سایتتان بیایند را بنویسید.

با این که طراحی گرافیکی بسیار اهمیت دارد، باید در زمان صحیحی در روند پروژه انجام شود تا به درستی قابلیت های وب سایت، محتوای آن و کارآمدی های آن را نشان دهد.

یکی از بهترین سخنانی که در این باره شنیده ام، عبارت زیر است:

“محتوا بر طراحی ارجح است. طراحی در نبود محتوا، طراحی نیست. بلکه دکوراسیونی پوچ و خالی است”

Jeffrey Zeldman

متن و محتوا ساختار و زیربنای وب سایت هستند. این بدین معناست که قبل از آنکه هر رنگ، فونت و قالبی استفاده شود، متن باید به دقت ثبت و نگارش شود.

طراحی در واقع عنصری است برای تکمیل، تاکید و نشان دادن نکات کلیدی و مغز مطلب.

تمرکز روی محتوای صحیح

وقتی من میگویم باید محتوا و متن خود را قبل از شروع طراحی آماده کنید و بنویسید، منظور من این نیست که تمام محتوای وب سایت خود را بنگارید. چنین کاری برای بسیاری از وب سایت ها و کسب و کارها سخت و دشوار است.

من مشتری ها را ترغیب به تمرکز روی هسته صفحات وب سایت می کنم. طی پروسه فروش، معمولا من به وب سایت آنها می روم و به دنبال قسمت هایی که فکر میکنم اگر از قالب های مخصوصی استفاده کنند بهتر می شود، میگردم. این قسمت ها بر اساس نوع مشتری، حرفه ای که در آن مشغول به کارند و هدفشان متغیر است.

اینجا چند قسمت مشترک که می توانند بیشتر از روش “اول متحوا” بهره ببرند آمده است:

 • صفحه اصلی

 • صفحه “درباره ما” یا صفحه شرکت

 • صفحه “خدمات” و صفحه “خدمات ویژه”

 • صفحه “نمایندگی ها و محصولات”

 • بخش منابع، اقلام یا لیست منابع

 • کارکنان

 • قالب های پیش ساخته صفحه فرود

 • صفحه اصلی وبلاگ و پست های خاص وبلاگ

 • صفحه “ارتباط با ما”

گاهی اوقات من تنها تعداد کمی قالب های طراحی منحصر به فرد پیشنهاد می دهم و گاهی اوقات هم ۱۵ تا ۲۰ قالب پیشنهاد می دهم. در واقع بستگی به پیچیدگی متن و تنوع محتوایی آن و لینک های فعال موجود در وب سایت دارد.

وقتی با مشتری در یک پروژه همکاری می کنیم، می خواهیم تا جایی که امکان دارد درباره عناصر اصلی و اینکه چگونه این عناصر بسته به قسمت های مختلف وب سایت قابلیت تغییر کردن دارند، بدانیم.

عناصر محتوایی که باید قبل از شروع به طراحی در متن اصلاح شوند به ترتیب زیر است:

 • سرتیتر ها و زیرتیتر ها

 • هسته محتوا

 • پاراگراف بندی متن

 • رده بندی کاربران و روش جذب بازدید کننده

 • لینک های قعال

 • تصاویر

 • ویدئو ها

 • Navigation

 • صفحه های شبکه های اجتماعی

 • بهینه سازی موتور جستجو

هرچه بیشتر طراح گرافیکی وب سایت شما آگاه و کاربلد باشد، طراحی منحصر به فرد تر و هدف مند تری خواهید داشت.

حفظ تعادل

همیشه امکان آماده سازی محتوا قبل از طراحی وجود ندارد. شما باید تعادل را رعایت کنید و کاری را انجام دهید که به نفع شما و وب سایتتان باشد.

اگر چنین کاری دشوار است، پیشنهاد می دهم که با عناصر جهانی شروع به کار کنید مثل: Navigation، SEO و لینک های فعال. سپس با تمرکز روی رده بندی و شخصیت کاربران و روش جذب بازدید کننده ها طراحی خود را اصلاح کنید.

روی عناصر معروف و شناخته شده تمرکز کنید و آنها را با شروع از صفحه اصلی، در تار و پود طراحی خود بگنجانید و سپس بگذارید طراحی شما حول این محور اصلی شکل گیرد.

زمانی که در این پروسه مشغول به کارید، روی بازدید کننده ها تمرکز کنید. این که چه چیزی نیاز دارند و اینکه شما می خواهید آنها چکار کنند.

این کار به نظر طاقت فرسا می رسد ولی مثل هرچیز دیگری در زندگی، شما باید این پروسه را به قسمت های کوچک بشکنید و ذره ذره این کار را انجام دهید.

می توانیم کمکتان کنیم؟

اگر در حال آماده شدن برای طراحی مجدد وب سایت خود یا ساخت وب سایت جدیدی هستید، خوشحال خواهیم شد که به کمکتان بیاییم. ما روشی ترکیبی از علم به نیاز کاربر، طراحی وب سایت و SEO ارائه خواهیم کرد.

ولی برای سوالات بسیار ما خود را آماده کنید. هرچه بیشتر ما از شما و بازدید کننده هایتان بدانیم، بیشتر می توانیم شما را در رسیدن به اهداف کسب و کارتان یاری کنیم.

پس هم اکنون با ما تماس بگیرید.

منبع : https://www.web-savvy-marketing.com/2016/10/content-before-website-design/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یازده =